Bilgisayar Ağlarından Yazılıma: Bütüncül Siber Güvenlik Yaklaşımı

⇒ A Holistic Cyber Security Approach: from Computer Networks to Software¹


Adli Bilişim ve Güvenlik Sempozyum’u kapsamında sunduğum çalışmada siber güvenlikte iki ana odak noktası arasındaki farklar ortaya konulmaktadır: bilgisayar ağları ve yazılım veya uygulama güvenliği.

Tehditler uygulama katmanına yönelirken; savunma, genellikle bağlantı, internet ve nakliye katmanlarına doğru yoğunlaşır gözükmektedir. Bu çalışma, en son istatistiklerle doğrulanan söz konusu dengesizliğe işaret etmektedir: dünya çapında etkiye sahip olan son siber saldırılar ve hatta son zamanlarda Türkiye’deki gibi bilgi ve siber güvenlik literatüründe ve konferanslarında kapsanan konularda bu dengesizlik ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Elazığ’da gerçekleşen 1. Uluslararası Adli Bilişim ve Güvenlik Sempozyumu‘nda yaptığım bildiriye ait yayınlanan makaleye aşağıdaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Sunum:

Siber Güvenlik Konu Başlıkları1 This study presents the differences of two main focus points on cyber security: computer networks and software or application security. While the threats are heading towards the application layer, the defense seems to mainly concentrate on link, internet and transportation layers. This study addresses the imbalance that is confirmed with the latest statistics: latest cyber attacks having worldwide impact, and even in the topics covered in information and cyber security literature and conferences like the ones in Turkey lately.

MAKALE: Bilgisayar Ağlarından Yazılıma: Bütüncül Siber Güvenlik Yaklaşımı {THE ARTICLE: A Holistic Cyber Security Approach from Computer Networks to Software}

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s